HASTA HAKLARI KONUSUNDA UZMAN BİR HEKİM VE AVUKATTI

Hasan Çankaya'yı erken yaşta kaybettik

Ülkemizdeki ilk hasta hakları örgütlenmesi olan Hasta ev Hasta Yakını Hakları Derneği (HAYAD)'nin kuruluş aşamasından başlayarak bu alanda yürütülen çalışmalara aktif bir şekilde katılan arkadaşımız Dr. Av. Hasan Çankaya'yı yakalandığı amansız hastalık nedeniyle erken yaşta yitirdik.

Tıp fakültesini bitirdikten sonra bir yandan Adli Tıp alanında uzmanlık eğitimi alırken, diğer yandan da hukuk fakültesini bitiren Dr. Çankaya bir süreden beri serbest avukatlık yapıyordu.

Hasan Çankaya'nın genç yaştaki kaybı, onun bu alanda yapmakta olduğu katkı ve destekten bizleri mahrum bıraktı. Tüm sevenlerine sabır diliyoruz.


Hasan Çankaya'nın cenazesi 11 Mayıs 2009 Pazartesi günü saat 13.30'da Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'nun bahçesinde yapılan anma töreninden sonra doğduğu Antalya'nın Elmalı ilçesi Akçaeniş köyünde toprağa verildi.

Arkadaşımızın üzerinde çalıştığı hasta hakları konusundaki davaları olan ve süren hasta ve yakınlarına eğer isterlerse, onun anısına saygımız gereği, platform olarak gereken desteği yaparak, katkıda bulunmaya çalışacağımızı duyururuz.

Yaşam Öyküsü

1953 yılında doğan Hasan Çankaya 1979'da Ege Ün. Tıp Fakültesi'ni tamamlamış ve 10 yıl süreyle özel hekimlik yapmıştır. Daha sonra 1992 yılında Adli Tıp Uzmanlığı eğitimini tamamlamış, bu sırada 1989 yılında girdiği İstanbul Ün. Hukuk Fakültesi'ni 1996 yılında tamamlayarak "avukat" ünvanını da almıştır.
1994-96 tarihleri arasında Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesi Başkanlığını sürdüren arkadaşımız, 2001-2003 yılları arasında da Erzurum Ün. Tıp Fak.de Adli Tıp Anabilim Dalı'nda öğretim üyeliği yapmıştır.
İstanbul'a geri döndükten sonra kamudaki görevlerinden ayrılan Dr.Av. çankaya, serbest avukat olarak çalışmaktaydı.
Dr. Çankaya'nın aynı zamanda uzmanlık tezi olan "Doktorların Hukuki ve Cezai Sorumluluğu" başlıklı yapıtı bu alanda önemli kaynaklardan birisidir.

GERİ

 

ENSON 14.05.2009 TARİHİNDE GÜNCELLEŞTİRİLMİŞTİR.
BU SİTENİN HER HAKKI MAHFUZDUR.
KAYNAK BELİRTEREK ALINTI YAPILABİLİR.